Organizatorem
Międzynarodowej Konferencji NeuroShow 2023 jest Fundacja JiM, która od 2002 roku tworzy lepszy świat dla osób autystycznych. Świat, w którym każdy człowiek może zrealizować swój potencjał. Fundacja JiM zrzesza 25 tysięcy członków. Są to osoby w spektrum, ich rodziny i opiekunowie, nauczyciele i specjaliści oraz wszystkie osoby, które solidaryzują się z osobami autystycznymi.
Strategiczne cele Fundacji JiM to:
- Zwiększanie dostępu do diagnozy i terapii w Polsce
Nawet 10% osób autystycznych diagnozowanych w Polsce otrzymuje diagnozę właśnie w Fundacji JiM. Są wśród nich zarówno małe dzieci, jak i osoby dorosłe.
Dziesiątki tysięcy dzieci i osób w Polsce korzysta każdego roku z badań przesiewowych Fundacji JiM, które pozwalają im w podjęciu decyzji o diagnozie.
Fundacja JiM szkoli każdego roku ponad tysiąc specjalistów, podnosząc wiedzę nt. metod terapii opartych na dowodach naukowych.
Fundacja uczestniczyła w walidacji narzędzia diagnozy ADOS-2 w Polsce. Przeprowadziła również projekt popularyzacji narzędzia. W tej chwili organizacja szkoli diagnostów ADOS-2 w liczbie kilkuset osób rocznie.
- Zwiększenie akceptacji dla osób autystycznych
Kampanie społeczne organizowane każdego roku przez Fundację JiM docierają każdorazowo do kilkunastu milionów Polaków. Ich celem jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat autyzmu, prowadzącej do większej akceptacji osób autystycznych.
Ważnym projektem na rzecz zwiększenia akceptacji są „Ciche godziny”. Udało nam się je wdrożyć w kilkunastu tysiącach sklepów międzynarodowych i polskich sieci, takich jak: Lidl, Stokrotka, Aldi i Empik. Głównym celem “Cichych godzin” jest ułatwienie funkcjonowania osób autystycznych oraz zwiększanie dla nich akceptacji.
- Wprowadzenie Polskiej Strategii na Rzecz Osób Autystycznych
Fundacja JiM prowadzi projekt rzeczniczy, którego celem jest doprowadzenie do przyjęcia przez rząd Polskiej Strategii na Rzecz Osób Autystycznych.
W drodze do uchwalenia strategii udało nam się przekonać wszystkich kandydatów na urząd Prezydenta RP do deklaracji Autyzm 400 000, w której zobowiązali się do popierania działań na rzecz wprowadzenia strategii i dostrzegania potrzeb osób autystycznych. Obecnie urzędujący Prezydent RP również podpisał deklarację.
W kwietniu 2021 r. obie izby polskiego parlamentu przyjęły z naszej inicjatywy uchwałę dotyczącą zaprojektowania systemu wsparcia dla osób w spektrum autyzmu oraz zobowiązującą rząd do opracowania strategii.
Szczególną uwagę w projektowanej strategii poświęcamy osobom dorosłym oraz zaprojektowaniu systemu wsparcia, który ułatwi osobom autystycznym przejście do dorosłości. Stąd projekt rzeczniczy Fundacji JiM nosi nazwę “Przejście”.
- Wspieranie osób neuroróżnorodnych
Jako Fundacja dostrzegamy, że coraz więcej osób w spektrum wykazuje również cechy charakterystyczne dla osób z diagnozą ADHD, dysleksją, dysgrafią czy dyskalkulią. Dlatego kolejnym naszym krokiem jest identyfikacja wyzwań związanych z szeroko pojętą neuroróżnorodnością, a następnie wdrożenie rozwiązań, które spełnią oczekiwania społeczności autystycznej.
Chcemy pokazać, że osoby neuroatypowe są wśród nas, a ich szersze włączenie w różne obszary życia społecznego będzie korzystne dla wszystkich. Ponieważ zmniejszając bariery oraz wykorzystując ich mocne strony możemy doprowadzić do lepszego funkcjonowania społeczeństwa.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz
Dostrzeżenie osób neuroatypowych, trudności związanych z diagnozą oraz wyzwań z jakimi się spotykają na co dzień, sprawiają, że potrzeby społeczne stają się ogromne. Dlatego podejmujemy temat neuroróżnorodności aby zmniejszyć poziom wykluczenia osób neuroatypowych w różnych dziedzinach życia –
ponieważ każdy umysł jest piękny!
Podczas Konferencji zapoczątkujemy szeroką dyskusję społeczną na temat neuroróżnorodności, zaprezentujemy najlepsze praktyki z zagranicy, przyjrzymy się najnowszej wiedzy naukowej, a także porozmawiamy na temat wypływu neuroróżnoroności na całe życie osoby z diagnozą. Poruszymy zagadnienia z obszarów:
- zdrowia: wyzwania związane z diagnozą, leczeniem oraz wsparciem osób neuroróżnorodnych;
- edukacji: uwrażliwienie społeczeństwa na odmienny sposób funkcjonowania oraz pokazanie potencjału neuroatypowych umysłów;
- rynku pracy: korzyści z dostrzeżenia i wykorzystania talentów oraz potencjału neuroatypowego pracownika.
Chcemy aby uczestnicy wyszli na koniec dnia z pomysłami i narzędziami w zakresie samopomocy, wsparcia dla rodzin i opiekunów, a także pomocy dla środowiska szkolnego i związanego z rynkiem pracy, które ostatecznie przełożą się na większą otwartość i inkluzywność społeczną.